SchoolPano1

Λίγα λόγια για την ιστορία του σχολείου μας και για τον Νικόλαο Πολίτη...

Η ιστορία του 3ου Δημοτικού Σχολείου Αιγάλεω «Νικόλαος Πολίτης»

Το Σχολείο μας έχει μακρά και ενδιαφέρουσα ιστορία. Μέσα στα σχεδόν ενενήντα χρόνια της ύπαρξής του βρίσκουμε αλλαγές όχι μόνο στο όνομα και τη δυναμικότητά του αλλά και την έδρα λειτουργίας του. Σύμφωνα με τα αρχεία που έχουμε στη διάθεσή μας (Μαθητολόγια, Πράξεις Συλλόγου διδασκόντων, Πράξεις Σχολικής Εφορείας, Αλληλογραφία), σας παρουσιάζουμε μια σύνοψη της ιστορίας του 3ου Δημοτικού Σχ. Αιγάλεω.

Το σχολείο ιδρύεται το 1926 ως «Διτάξιον Δημοτικόν Σχολείον Πυριτιδοποιείου». (Το παλαιότερο Μαθητολόγιο που έχουμε είναι του σχ. έτους 1926-27 και φέρει σφραγίδα με αυτή την επωνυμία). Με την ίδρυσή του ικανοποιείται η ανάγκη φοίτησης των μαθητών που κατοικούσαν στο τεταρτημόριο που βρίσκεται ΝΔ της συμβολής Ιεράς Οδού και Θηβών. Η περιοχή αυτή κατοικήθηκε κατά κύριο λόγο από εργαζόμενους στο Πυριτιδοποιείο, εργοστάσιο πυρίτιδας που λειτουργούσε από το τέλος του 19ου αι. στο Αιγάλεω (σημερινό Δημοτικό Άλσος Αιγάλεω - Μπαρουτάδικο). Πληροφορίες για το Πυριτιδοποιείο εδώ.

Το Σχολείο του Πυριτιδοποιείου στεγάστηκε στο χώρο που βρίσκεται στην Ιερά Οδό 267, απέναντι από την είσοδο του Δημοτικού Άλσους Αιγάλεω - Μπαρουτάδικου. Το 1929 ονομάζεται «Δημοτικόν Σχολείον Ελλ. Πυριτιδοποιείου Δ. Π. Αθηνών».

Μετά το Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο το Σχολείο μετονομάζεται σε «3ο Δημοτικό Σχολείο Αιγάλεω» (ΦΕΚ ; 1953;). Συνεχίζει να λειτουργεί στο επί της Ιεράς Οδού 267 κτήριο έως και το Νοέμβριο του 1977. Ισχυρή καταιγίδα και ως επακόλουθο η υπερχείλιση του ρέματος που περνούσε πίσω από το κτήριο του Σχολείου, κατέστρεψαν το παλαιότατο έτσι κι αλλιώς κτίσμα. Το σχολείο μεταφέρθηκε και εγκαταστάθηκε στο κτήριο που θεμελιώθηκε το 1978 από τον Ι. Βαρβιτσιώτη, στη συμβολή των οδών Θηβών και Ιερολοχιτών 1, όπου λειτουργεί ως σήμερα. Το 1994 (;) το Σχολείο πήρε την επωνυμία 3ο Δημοτικό Σχολείο Αιγάλεω «Νικόλαος Πολίτης» προς τιμή του σπουδαίου λαογράφου και ερευνητή της ελληνικής παράδοσης.