Δημιουργίες των παιδιών στο μάθημα των εικαστικών της κ. Λεπτοκαρύδη Ελένης.

{gallery}stories/drastiriotites/eikastika-2018-2019{/gallery}

Δημιουργίες των παιδιών στο μάθημα των εικαστικών της κ. Λεπτοκαρύδη Ελένης.

Εικόνες 1

Εικόνες 2

Εικόνες 3

Εικόνες 4

Εικόνες 5

Εικόνες 6

Εικόνες 7

Εικόνες 8

Εικόνες 9

Την Δευτέρα 2-10-2017 γιορτάσαμε στο σχολείο μας την πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού.

Τις αθλητικές δραστηριότητες προγραμμάτισαν οι γυμναστές του σχολείου μας Αναστάσιος Καρδαμανίδης και Αναστασία Δόντη.

Τιμητικοί καλεσμένοι μας ήταν ο ολυμπιονίκης Δημοσθένης Ταμπάκος και η γυμνάστρια Μαρία-Λουΐζα Βρυώνη που είχε φοιτήσει  στο σχολείο μας.

Γιορτή λήξης διδακτικού έτους 2015-2016

Στις 14-6-2016 πραγματοποιήθηκε η γιορτή λήξης του σχολικού έτους 2015-2016 στο
προαύλιο του σχολείου μας.
Παρουσιάστηκαν αθλητικά και χορευτικά δρώμενα από τους μαθητές και  έγινε ο
αποχαιρετισμός των μαθητών της έκτης τάξης . Στη συνέχεια παραδοσιακή κομπανία
παρουσίασε ένα παραδοσιακό μουσικό πρόγραμμα αφιερωμένο στον Ν. Πολίτη.

«Ένα όνειρο καλοκαιρινής νύχτας στο εδώ και στο τώρα»

Ένα τρίωρο θεατρικό εργαστήριο αυτοσχεδιασμού και σύνθεσης με αφορμή το Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας του Σαίξπηρ.

Στο εργαστήριο αυτό, τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να ανακαλύψουν τον κόσμο των ξωτικών, το παιχνίδι των μεταμορφώσεων και να ζωντανέψουν στιγμιότυπα από το έργο. Αυτό θα γίνει με την βοήθεια των viewpoints, μιας τεχνικής αυτοσχεδιασμού και σύνθεσης που καλλιεργεί την ομαδικότητα (ensemble) και εξοικειώνει τα παιδιά με την κίνηση στον χώρο και τον χρόνο μιας σκηνικής δράσης. Σε αυτό το ομαδικό παιχνίδι, τα παιδιά δρουν αυρθόρμητα "στο έδω και τώρα" έχοντας ως παρτενέρ τον χώρο, τον χρόνο, τον Πούκ, την Τιτάνια και τα λόγια του Σαίξπηρ. Τα παιδιά θα ζωντανέψουν τον κόσμο του ονείρου καλοκαιρινής νύχτας με τον δικό τους μοναδικό τρόπο καθώς θα εναλλάσσονται στους διάφορους ρόλους της θεατρικής δημιουργίας: του ηθοποιού, του σκηνογράφου (διαμορφώνοντας χώρους), του ενδυματολόγου (κατασκευή αυτοσχέδιων κουστουμιών) και του σκηνοθέτη (προτείνοντας μια εκδοχή μιας συνθήκης του έργου).

Το εργαστήριο θα συντονίσουν, η ηθοποιός Ρεβέκκα Τσιλιγκαρίδου και η ηθοποιός και εκπαιδευτικός θεατρικής αγωγής Ίρις Νικολάου.

Το εργαστήριο πραγματοποιήθηκε στις 27/5/2016 με τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.