kdap2024

Σας ενημερώνουμε ότι ο Δήμος μας είναι στη διαδικασία εκπόνησης του «Σχεδίου Αστικής Προσβασιμότητας (Σ.Α.Π.),με στόχο να προσδιορίσει τα σημεία των απαιτούμενων διαμορφώσεων, επεμβάσεων και κατασκευών και τις προσβάσιμες γραμμικές διαδρομές μεταξύ αυτών, ώστε να δημιουργείται σε επίπεδο Δήμου ένα δίκτυο προσβάσιμων μετακινήσεων στην αρχή της «προσβάσιμης αλυσίδας» προς βασικές κοινόχρηστες και κοινωφελείς χρήσεις.

Στο πλαίσιο του συμμετοχικού σχεδιασμού, σας προσκαλούμε να συμπληρώσετε το επισυναπτόμενο ερωτηματολόγιο, το οποίο θα είναι διαθέσιμο έως τις 19 Απριλίου στο παρακάτω link:

18skaki poster

Συγχαρητήρια στους μαθητές-τριες που εκπροσώπησαν το σχολεό μας στο 18ο Διαδημοτικό Πρωτάθλημα Σκάκι. Ιδιαίτερα συγχαρητήρια στον μαθητή της Στ' Γιάννη Μ. ο οποίος κατέκτησε την τρίτη θέση στην κατηγορία της ηλικίας του. Καλή πρόοδο σε όλους τους μαθητές.

2024 04 02 10 56 16 Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 2024 2 Απριλίου

Διασχίστε τις θάλασσες με τα φτερά της φαντασίας!!

25η 2024

Απ’ τα κόκαλα βγαλμένη
των Ελλήνων τα ιερά,
και σαν πρώτα ανδρειωμένη,
χαίρε, ω χαίρε, Ελευθεριά!

Οι γονείς/κηδεμόνες που επιθυμούν τη συμμετοχή του παιδιού τους στην κλήρωση ή την
δοκιμασία εισαγωγής, υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση,
από την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 έως και την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 και ώρα 23:59
μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr), κατηγορία Εκπαίδευση,
υποκατηγορία Εγγραφή σε σχολείο, ενότητα Αίτηση εισαγωγής μαθητών και μαθητριών στα Πρότυπα
και Πειραματικά Σχολεία ή μέσω του συνδέσμου
Στον παραπάνω σύνδεσμο είναι προσβάσιμες επίσης όλες οι απαραίτητες πληροφορίες και το
νομικό πλαίσιο που αφορούν στις διαδικασίες εισαγωγής στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία.
Πληροφορίες για το Δίκτυο των Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων ανά περιφέρεια, τα νέα σχολεία
που θα λειτουργήσουν από το σχ. έτος 2024-25, τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τις οδηγίες συμπλήρωσης
της αίτησης καθώς και απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις υπάρχουν επίσης και στον ιστότοπο της
Διοικούσας Επιτροπής Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων (Δ.Ε.Π.Π.Σ.)

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό έτος 2024-2025, παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024.