19-5-2021

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τη νέα οδηγία του ΥΠΑΙΘ, από τη Δευτέρα 17-5-2021, απαιτείται η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου self test μία φορά την εβδομάδα, για την προσέλευση των μαθητών, εκπαιδευτικών, διοικητικού και λοιπού προσωπικού στις Σχολικές Μονάδες της χώρας.

Η διαφορά, σε αυτή τη φάση είναι ότι μαθητές και εκπαιδευτικοί θα προμηθευτούν δύο self test από τα φαρμακεία.

Τα δύο αυτά self tests θα είναι για τις επόμενες δύο εβδομάδες (Προσοχή: δεν είναι για να χρησιμοποιηθούν την ίδια εβδομάδα).

Σημειώνεται ότι το self test θα διενεργείται εντός 24 ωρών πριν από την προσέλευση στο σχολείο κάθε Δευτέρα πρωί, θα δηλώνεται το αποτέλεσμα στην πλατφόρμα https://self-testing.gov.gr σύμφωνα με τις οδηγίες, και τα ΟΛΑ τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας θα φέρουν μαζί τους βεβαίωση αρνητικού τεστ, που θα επιδεικνύουν στο σχολείο.

Το χρονικό παράθυρο που θα έχουμε στη διάθεσή μας για την προμήθεια του self test θα ανοίξει από σήμερα Τετάρτη 19/05/2021 και θα ολοκληρωθεί το απόγευμα του Σαββάτου 22/05/2021.

3ο Δημοτικό Σχολείο Αιγάλεω