Ενημερωτικό Σημείωμα

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες

Αρχικά να ευχηθώ Χρόνια Πολλά, Καλή Χρονιά με υγεία και ευτυχία σε εσάς και τις οικογένειές σας. Καλή πρόοδο στα παιδιά και πάντα επιτυχίες στη ζωή τους.

Μακάρι η νέα χρονιά να είναι πολύ καλύτερη από την προηγούμενη και οι δυσκολίες που αντιμετωπίσαμε το 2020 να μας κάνουν όλους πιο δυνατούς, δημιουργικούς και προπαντός … σοφότερους.

Πάμε τώρα στα … καθ’ υμάς.

Μετά την εισήγηση της Επιτροπής των Ειδικών, το πρώτο κουδούνι για τη νέα ημερολογιακή χρονιά θα χτυπήσει τη ΔΕΥΤΕΡΑ 11 Ιανουαρίου 2021 στις 8.15, ως συνήθως, (ΠΡΟΣΟΧΗ) – ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ.

Η είσοδος των μαθητών – και μόνο των μαθητών – θα γίνεται κανονικά από την είσοδο της οδού ΙΕΡΟΛΟΧΙΤΩΝ για ΟΛΟΥΣ (όπως έχουμε όλοι διαπιστώσει ΔΕΝ υπάρχει συνωστισμός κατά την πρωινή προσέλευση αφού αυτή γίνεται τμηματικά και σε χρονικό ορίζοντα 20 και πλέον λεπτών) και οι μαθητές ανεβαίνουν στις αίθουσές τους.

Πρωινή συγκέντρωση για ΟΛΟΥΣ τους μαθητές και εκπαιδευτικούς ΔΕΝ προβλέπεται.

Θερμή παράκληση να τηρείται η ώρα προσέλευσης και να μην υπάρχουν καθυστερήσεις που δημιουργούν αναστάτωση στην εύρυθμη λειτουργία των Τμημάτων και γενικότερα του Σχολείου.

Η Πρόωρη Υποδοχή (Πρωινή Ζώνη) και το Ολοήμερο Πρόγραμμα του Σχολείου ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ από την Δευτέρα 11/01/2021, όπως και πριν την αναστολή λειτουργίας των Σχολικών Μονάδων.

Ήδη από την αρχή του σχολικού έτους 2020-2021 το σχολείο μας έχει προβλέψει και εφαρμόζει από τον Σεπτέμβριο, διαφορετικά διαλείμματα για διαφορετικές ομάδες τάξεων (οι Α΄-Β΄-Γ΄ Τάξεις σε χωριστά διαλείμματα από ό,τι οι Δ΄-Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξεις) και, σε μεγάλο βαθμό, σε διαφορετικά σημεία του προαυλίου για κάθε τάξη, πρακτική που θα συνεχιστεί και ΤΩΡΑ.

Επίσης από την αρχή της σχολικής χρονιάς (τον Σεπτέμβριο) έχουμε ορίσει τις διαφορετικές εξόδους κατά την αποχώρηση των μαθητών με το τέλος των μαθημάτων (οι Α΄-Β΄-Γ΄ Τάξεις αποχωρούν από την έξοδο της οδού Ιερολοχιτών και οι Δ΄-Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξεις από την έξοδο της οδού Ζαΐμη), πρακτική που θα συνεχιστεί και ΤΩΡΑ.

Παράλληλα, διατηρούνται όλα τα μέτρα πρόληψης και οι οδηγίες του ΕΟΔΥ, όπως η υποχρεωτική χρήση μάσκας στους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του Σχολείου, η χρήση αντισηπτικών, οι σχολαστικοί καθαρισμοί (το σχολείο διαθέτει δύο καθαρίστριες από το πρωί έως το τέλος της λειτουργίας του Ολοήμερου – και μετά), τα ειδικότερα μέτρα για την προσαρμοσμένη λειτουργία του Κυλικείου, του Εργαστήριου Πληροφορικής, του αθλητικού υλικού κλπ.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες που δανείστηκαν ηλεκτρονικό εξοπλισμό (Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές ή Tablets) από το σχολείο, να τα επιστρέψουν το συντομότερο, προκειμένου να εξοπλιστεί το Εργαστήριο Πληροφορικής για να προσφέρει τα προβλεπόμενα μαθήματα.

Αυτά (προς το παρόν) και … βλέπουμε (αστειευόμενος) !!!!

Εύχομαι σε όλους για μία ακόμη φορά ΥΓΕΙΑ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ και ΕΥΤΥΧΙΑ για το νέο έτος και με το καλό να ανταμώσουμε τη Δευτέρα. Καλή Αρχή.

Χρήστος Τσιατσιάνας

Διευθυντής