Φίλοι γονείς/κηδεμόνες

Ένας σύντομος απολογισμός των τριών πρώτων ημερών εφαρμογής της Τηλεκπαίδευσης στο σχολείο μας και γενικά σε όλα τα σχολεία της Γ΄ Αθήνας δείχνει και επιβεβαιώνει την κατάσταση:

• Η πρώτη ημέρα καταστροφική για όλους (με ελάχιστες εξαιρέσεις),
  • η δεύτερη ημέρα πολύ καλύτερη, αλλά πάλι τα προβλήματα ήχου ήταν έντονα σε αρκετές τάξεις για το σχολείο μας και σε ΟΛΑ ανεξαιρέτως τα σχολεία της περιοχής της Γ΄ Αθήνας (σε άλλα λιγότερο, σε άλλα περισσότερο, αλλά σίγουρα σε όλα με βάση την Τηλεδιάσκεψη που είχαμε οι Δ/ντές των Δημοτικών Σχολείων με τον Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου)
  • η τρίτη ημέρα, ίσως η καλύτερη όλων των προηγούμενων, με λίγα προβλήματα ήχου να παραμένουν σε ορισμένες τάξεις συναδέλφων και στο σχολείο μας αλλά και αλλού. Άλλωστε οι δηλώσεις της Υπουργού Παιδείας κας Κεραμέως την Παρασκευή επιβεβαιώνουν του λόγου το αληθές: «Την πρώτη ημέρα σύνδεσης των Γυμνασίων και των Λυκείων της χώρας, υπήρξαν αρρυθμίες, έπρεπε να συντονιστεί το σύστημα, υπήρχε πανευρωπαϊκό πρόβλημα, όμως δύο εβδομάδες τώρα γίνονται κανονικά τα μαθήματα σε δεκάδες χιλιάδες εικονικές τάξεις καθημερινά. Το ίδιο έγινε και την πρώτη ημέρα σύνδεσης των δημοτικών, υπήρξαν προβλήματα και θα συνεχίσουν να υπάρχουν κάποια προβλήματα, όμως πλέον τα μαθήματα γίνονται».

Η Δευτέρα είναι μια καινούργια ημέρα και με βάση την εμπειρία, ευελπιστούμε ότι τα πράγματα θα είναι ακόμα καλύτερα.

Κανείς δεν πρέπει να ξεχνά ότι η Ηλεκτρονική Τάξη δεν έχει καμία σχέση με την Πραγματική Τάξη, ότι η Τηλεκπαίδευση δεν έχει καμία σχέση με την Δια ζώσης Εκπαίδευση. Και εδώ είναι σημαντική η βοήθεια και η συνεισφορά ΟΛΩΝ μας.

Σας παρακαλώ να ακολουθείτε τις οδηγίες των εκπαιδευτικών και να συνεργαστείτε μαζί τους με κοινό σκοπό το όφελος των παιδιών. Κανένας δεν γεννήθηκε ειδικός της Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης ή της χρήσης τεχνολογικών συστημάτων.

Στην πορεία θα γίνουμε όλοι καλύτεροι. Μικροί - Μεγάλοι. Μέχρι τότε υπομονή και επιμονή.

Οι δυσκολίες δεν θα πάψουν να υπάρχουν από την μία στιγμή στην άλλη, αλλά η αλληλοϋποστήριξη πρέπει να είναι η βάση αυτής της συνεργασίας.

Καλή Δύναμη και Υγεία σε ΟΛΟΥΣ.

Χρήστος Τσιατσιάνας

Διευθυντής